Nemokamų muziejų lankymas taikomas Kultūros ministerijai pavaldiems nacionaliniams ir respublikiniams muziejams. Visi norintys, kiekvieno mėnesio paskutinį sekmadienį šiuose muziejuose gali lankytis nemokamai.
Vilniuje:
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų Vilniuje
Lietuvos nacionalinis muziejų Vilniuje ir jo padalinius: Gedimino pilies bokštą, Vilniaus gynybinės sienos bastėją, Signatarų namus, K.Varnelio namus-muziejų, V. Kudirkos muziejų, Senąjį ir Naująjį arsenalą.
Nacionalinį muziejų – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Valstybinis Vilniaus Gaono žydų muziejų
Nacionalinę dailės galeriją
Radvilų rūmų muziejų
Taikomosios dailės ir dizaino muziejų
Vilniaus paveikslų galeriją
Vytauto Kasiulio dailės muziejų.
Kaune:
Kauno IX forto muziejų
A. Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejų, Velnių muziejų, Istorinę LR Prezidentūrą,
Lietuvos švietimo istorijos muziejų Kaune
Lietuvos aviacijos muziejų Kaune
Maironio Lietuvos literatūros muziejų ir jo padalinius: Balio ir Vandos Sruogų namus – muziejų, Juozo Grušo memorialinis, Juozo Tumo-Vaižganto memorialinis, Salomėjos Neries memorialinis, Vaikų literatūros muziejus
M. Žilinsko dailės galeriją
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus ir Kauno paveikslų galerija
Vytauto Didžiojo karo muziejus nemokamai priima lankytojus tiek pačiame muziejuje (K. Donelaičio g. 64, Kaunas), tiek Karo technikos ekspozicijoje (VI forte, K. Baršausko g. 101, Kaunas).
Pajūryje:
Lietuvos jūrų muziejų Neringoje
Laikrodžių muziejų
Palangos gintaro muziejų
Prano Domšaičio galerija Klaipėdoje
Kiti miestai:
Kernavės archeologinės vietovės muziejų
Trakų istorijos muziejų (Trakų pilis)
Sakralinio meno ekspozicija Trakuose
S. Šapalo karaimų tautos muziejus Trakuose
Žemaičių muziejų „Alka“ Telšiuose ir Žemaičių vyskūpystės muziejus
Lietuvos liaudies buities muziejų Rumšiškėse
Lietuvos etnokosmologijos muziejų Molėtų raj.
Šiaulių „Aušros“ muziejų ir jo padalinius: Chaimo Frenkelio vilą, Dviračių, Fotografijos muziejus, ŠAM edukacijos centrą, Poeto Jovaro namą, Radio ir televizijos muziejų, Žaliūkių malūnininko sodybą
Druskininkai V.K.Jonyno galeriją, M.K.Čiurlionio memorialinį muziejų-namus
Medininkų pilis.
Taigi muziejai, kuriuos privalote aplankyti bent kartą:
Gedimino pilis
Užlipus į Gedimino pilies kalną atsiveria 360 laipsnių Vilniaus miesto panorama. Galite pamatyti raudonus namų stogus, siaurąsias gatveles, bei mėgautis nepakartojamu saulėlydžiu. Užėję į pilies vidų pamatysite įvairius tų laikų eksponatus. Žinoma, jus pasitiks gidas, kuris papasakos istoriją ir leis jums pakeliauti laiku nuo senovės iki dabartinių laikų.
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra vienas iš išskirtinių istorinių objektų Vilniaus senamiestyje. Šis muziejus, įsikūręs Vilniaus senamiesčio širdyje, yra prabangaus renesanso architektūros pastatas, kuris anksčiau tarnavo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai.
Šiame muziejuje galima pasigrožėti įspūdingu rūmų interjeru, kuris atskleidžia praeities laikų didybę ir prabangą. Muziejuje yra daugybė eksponatų, susijusių su Lietuvos istorija, kultūra ir meno paveldu. Ten galima rasti įvairių meno kūrinių, istorinių dokumentų, ginklų, rūmų įrankių ir daugybę kitų religinių objektų, leidžiančių apžvelgti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus.
Taip pat, muziejus siūlo lankytojams įdomius edukacinius ir kultūrinius renginius, kurie padeda giliau suprasti Lietuvos istoriją ir jos kultūrinį paveldą. Muziejaus teritorija taip pat yra puikaus pasivaikščiojimo ir atsipalaidavimo vieta, kurią verta aplankyti tiek vietiniams gyventojams, tiek ir turistams, norintiems geriau pažinti Lietuvos istoriją ir kultūrą.
Kauno IX forto muziejus
Kauno IX forto muziejus yra vienas iš svarbiausių ir įdomiausių istorinių objektų Kauno mieste. Šis muziejus įsikūręs IX forto teritorijoje, kuris buvo pastatytas caro Rusijos imperijos laikais ir vėliau naudotas kaip kalėjimas bei koncentracijos stovykla per Pirmąjį pasaulinį karą, Tarpukario Lietuvos laikais ir, labai skaudžiu istoriniu momentu, per Antrojo pasaulinio karo laikotarpį, kai jame veikė nacių koncentracijos stovykla.
Muziejus apima platų teritorijos plotą, kuriame yra įvairių eksponatų, dokumentų, ir meno kūrinių, atspindinčių forto istoriją ir jo paskirtį per skirtingus laikotarpius. Lankytojai gali pamatyti autentiškus rūsius, kuriuose buvo laikomi kaliniai ir kalinimo sąlygos, eksponatus, susijusius su kalinių gyvenimu ir darbu forto laikais, taip pat dokumentus ir nuotraukas, kurios leidžia geriau suprasti forto vaidmenį istoriniuose įvykiuose.
Nepaisant visko, muziejuje vyksta įvairūs edukaciniai ir kultūriniai renginiai, susiję su istorijos, kultūros ir atminimo išsaugojimo temomis, tai viena lankomiausių vietų. Tai gali būti ekskursijos, paskaitos, parodos ir pan. Muziejaus teritorija taip pat yra labai svarbi atminimo vieta, kurioje rengiami renginiai, skirti pagerbti forto aukas ir pabrėžti istorinę atmintį.
Lietuvos aviacijos muziejus Kaune
Muziejus turi didelę ekspoziciją, kurioje galima pamatyti įvairius aviacijos technikos religinius objektus. Tai leidžia lankytojams geriau suprasti aviacijos raidą ir jos įtaką Lietuvos istorijai bei kultūrai. Be to, muziejuje eksponuojamos retos ir unikalios aviacijos technikos bei įranga, kurios rodo technologinę pažangą ir inovacijas šioje srityje.
Lankytojai taip pat gali dalyvauti įvairiuose interaktyviuose renginiuose ir ekskursijose, skirtose pažinti aviacijos istoriją ir technologijas. Muziejus taip pat yra svarbi edukacinė vieta, kurioje organizuojami mokymai, seminarai ir kita veikla, skirta skatinti mokinių ir visuomenės susidomėjimą aviacijos srityje.
Istorinė Lietuvos Respublikos prezidentūra
Kaunas, kaip laikinoji Lietuvos sostinė, įgijo ypatingą istorinę ir politinę svarbą nuo 1919 iki 1940 metų. Per šį laikotarpį, kai Vilnius buvo užimtas Lenkijos kariuomenės ir prieigos prie miesto neturėjome, Kaunas tapo ne tik politiniu, bet ir kultūriniu bei ekonominiu Lietuvos centro tašku.
Vienas iš svarbiausių politinių pastatų Kaune buvo Lietuvos Respublikos Prezidentūra. Įsikūrus Kauno senamiestyje, ši įstaiga buvo simbolis Lietuvos nepriklausomybės ir jos valstybingumo laikotarpiu. Šioje prezidentūroje, politinės valdžios simbolis, atspindėjo sprendimus, kurie turėjo įtakos ne tik Lietuvos, bet ir viso regiono politinei situacijai.
Prezidentūros pastatas Kaune buvo ne tik politinės veiklos vieta, bet ir architektūrinis šedevras. Jis atspindėjo tuo metu populiarią neoklasicizmo architektūros stilistiką, būdingą tarpukario laikotarpiui. Pastatas buvo puikiai pritaikytas oficialių valstybės renginių, susitikimų ir svarbių politinių susirinkimų reikmėms.
Per šį laikotarpį Kaunas buvo svarbi Lietuvos politinė ir kultūrinė sostinė, kur buvo priimami svarbūs sprendimai, formuota valstybės politika ir vystyta šalies kultūra. Istorinė Lietuvos Respublikos Prezidentūra Kaune stovi kaip svarbus simbolis ir primena Kauno reikšmę šalies istorijoje.
Lietuvos jūrų muziejus
Lietuvos jūrų muziejus yra vienas iš labiausiai lankomų ir įdomiausių muziejų Klaipėdoje. Šis muziejus yra skirtas ne tik pristatyti Lietuvos jūrų istoriją, bet ir populiarinti jūrų mokslą, skatinti aplinkos apsaugą ir saugoti jūrų kultūros paveldą.
Muziejus turi įspūdingą ekspoziciją, kurioje galima pamatyti daugybę eksponatų, susijusių su jūrų gyvenimu, istorija ir technologijomis. Tai apima modelius: laivų, žuvų rūšis, navigacijos prietaisus, jūrų buveinių replikas ir daugybę kitų įdomių eksponatų, kurie leidžia geriau suprasti jūrų pasaulį.
Vienas iš didžiųjų privalumų yra delfinų pasirodymai, kurie yra ypatinga patirtis tiek vaikams, tiek suaugusiems. Šie pasirodymai leidžia lankytojams iš arti susipažinti su šiais nuostabiais jūrų gyvūnais, stebėti jų elgesį, išmanymą ir gebėjimus. Tai ne tik pramoginis, bet ir edukacinis aktyvumas, kuris skatina žmones rūpintis ir gerbti jūrų gyvūnų gyvenimą ir gyvenimo sąlygas.
Be delfinų pasirodymų, muziejuje taip pat vyksta įvairūs švietimo ir pramoginiai renginiai, tokiuose kaip pažintiniai turai, teminiai seminarai, parodos ir pan. Taip lankytojai gali giliau suprasti jūrų ekosistemą, jūrų istoriją ir kultūrą bei prisidėti prie jūrų aplinkos apsaugos.
Palangos gintaro muziejus
Muziejus suteikia lankytojams galimybę sužinoti apie gintaro kilmę, jo savybes, kaip ir kur buvo rastas, bei jo vaidmenį Lietuvos kultūroje ir istorijoje. Ekspozicijoje galima pamatyti gintaro dirbinių ir meno kūrinių asortimentą, pradedant mažais gintaro gabaliukais ir baigiant išskirtiniais ir vertingais gintaro juvelyriniais dirbiniais.
Muziejuje yra galimybė pamatyti gintaro išdirbimo procesą ir sužinoti daugiau apie šį unikalų gamtos produktą bei jo naudojimą amžių bėgyje. Taip pat muziejus dažnai organizuoja specialius gintaro meno ir amatų pristatymus, o taip pat gintaro šaltinių ir rinkėjų kolekcijų parodas.
Palangos gintaro muziejus yra svarbi edukacinė vieta, kur vyksta įvairios gintaro dirbinių ir šio gamtos stebuklo pristatymo programos, skirtos tiek suaugusiems, tiek vaikams.
Trakų istorijos muziejus (Trakų pilis)
Trakų pilis pastatyta kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto iniciatyva XIV a. XV a. ši pilis buvo viena iš LDK valdovų rezidencijų. Ji kilo kaip svarbi gynybinė ir administracinė tvirtovė, vaidindama reikšmingą vaidmenį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje. XIII amžiuje Trakų pilis tapo viena iš Lietuvos didžiųjų kunigaikščių svarbiausių rezidencijų. Vytautas Didysis, vienas iš garsiausių Lietuvos valdovų, padarė nemažai pastatų pilyje ir stiprino jų gynybines sistemas. Šio laikotarpio metu Trakų pilis pasiekė savo aukso amžių kaip Lietuvos valdovų rezidencija.
Muziejus apima plačią istorinio komplekso teritoriją, kurioje lankytojai gali pasigrožėti Trakų pilies architektūra ir apžvelgti jos istoriją. Jame yra įvairių eksponatų ir relikvijų, susijusių su Trakų regiono gyvenimu ir valdovų laikais, pradedant senovės baltų kultūra ir baigiant XVIII-XIX amžiais.
Muziejuje yra galimybė pamatyti autentiškas viduramžių pilis, kurioje buvo gyvenama ir kurioje vyko svarbūs istoriniai įvykiai. Lankytojai gali pasivaikščioti per pilies rūmus, apžiūrėti vidinius kiemus, mūrinius bokštus ir kitus įspūdingus architektūrinius elementus.
Muziejus taip pat organizuoja temines ekskursijas, edukacinius užsiėmimus ir kultūrinius renginius, kurie padeda giliau suprasti Trakų regiono istoriją ir kultūrą. Tai gali būti įvairūs meno ir amatų parodos, rekonstrukcijos ir istoriniai festivaliai, kurie pritraukia tiek vietinius gyventojus, tiek ir turistus.
Lietuvos etnokosmologijos muziejus
Lietuvos etnokosmologijos muziejus Molėtų rajone yra unikalus kultūrinis objektas, kuris atspindi gilų ryšį tarp žmogaus, visuomenės ir kosminio pasaulio. Šis muziejus siekia tyrinėti ir pristatyti žmonių suvokimo, pasaulėžiūros ir dvasinio gyvenimo išraiškas bei jų ryšius su astronomija, astrologija, mitologija ir kitais kosminio pasaulio aspektais.
Muziejus pristato įvairias tautos gyvenimo tradicijas, kurios atspindi žmonių suvokimą ir santykį su dangumi, žvaigždėmis, planetomis ir kitais kosminio pasaulio elementais. Tai gali būti skirtingų švenčių ir apeigų, ritualų, legendų ir mitų, susijusių su dangaus kūnais ir jų judėjimu, aprašymas ir interpretacija.
Muziejus taip pat siekia parodyti, kaip šis kosminis sąmonės ir suvokimo lygmuo atsispindi įvairiose kultūros srityse, tokiose kaip mokslas, menas, filosofija ir religija. Jis pristato įvairius meno kūrinius, literatūrą, mokslinius tyrimus ir kitus kultūrinius reiškinius, kurie siejasi su etnokosmologija ir padeda geriau suprasti žmonių suvokimą ir santykį su kosmosu.
Muziejaus tikslas yra ne tik išsaugoti ir pristatyti Lietuvos etnokosmologinį paveldą, bet ir skatinti žmonių susidomėjimą ir supratimą apie kosminio pasaulio įtaką ir reikšmę žmonių gyvenime ir kultūroje. Tai yra unikalus muziejus, kuris kviečia lankytojus pasinerti į gilias žmonijos suvokimo ir dvasinio gyvenimo sritis bei įvairius aspektus, susijusius su kosmosu.
Medininkų pilis
Pilis buvo pastatyta strategiškai svarbiame geografiniame taške, netoli senosios Vilniaus kelio. Ji turėjo didelę gynybinę reikšmę, saugant šią sritį nuo įvairių priešų invazijų ir atliekant svarbias administracines funkcijas.
Pasak legendos, Medininkų ir Krėvos pilį sieja glaudus ryšys, mat jas abi pastatė vienu metu dievai ir milžinai. Jie buvo tokie stiprūs, kad mūrydami sienas skolindavo vienas kitam įrankius ir svaidydavo juos iš Medininkų į Krėvą ir atgal.
Šiuo metu Medininkų pilis yra puikiai restauruota ir atidaryta lankytojams. Ši pilis yra ne tik istorinis paminklas, bet ir svarbus kultūrinis ir turistinis objektas, pritraukiantis tūkstančius lankytojų iš viso pasaulio. Ten galima pamatyti senovės architektūros grožį, apžiūrėti vidinius kiemus, mūrinius bokštus ir kita architektūros ir istorijos paveldą.